PLANT TREES PLEASE!

Sunday, 21 October 2012

Someone asked me to post this week's meal plan

Refer to this post for more detail.

Here, by request, is our menu plan for this week.

Sunday: Roast chicken, from our farm. 6lb bird. I used an upright cast iron roaster (it has a stand in the middle to mount the bird on) and surrounded the bird with mushrooms, carrots, onions, and potatoes, seasoned with Swamp Fire, and stuffed with butter (instead of olive oil).

This chicken will be used for dinner tonight, leftovers shredded (2.5.lbs), and the carcass made into broth. 4 meals. This chicken was $24, but that equates into $6 per meal in meat. About $1.25 per person for meat.

Side dish with the chicken tonight is jasmine rice with the veggies mixed in and a cream sauce. The result is like the rice in "chicken and rice" casserole. Heavily buttered.  Some of the vegetables could be set aside to make a soup, but I am not doing that.

Monday: Lamb chops (6$). Sweet potatoes on the side. Leftover rice is there is any, peas if there isn't.

Tuesday: I take salad (with chicken $1.25 see above) for lunch or dinner, kids eat pizza with dad. I work a 12 hour day.

Wednesday: Steak (3$ that's right, from our farm too) broiled. Roasted turnips. Asperagus.

Thursday: Ham ($3.50) and beans with corn bread. I use black eyed peas, carrots, onions, and braising greens. Lily will make the cornbread from a mix into muffins. Uses 1 quart of chicken stock.

Friday: Curried chicken (using the leftovers) over jasmine rice. Variety of vegetables cooked in. Veggie egg rolls on the side.

Saturday: Beer batter fish (5$ on sale from Hy-vee) and chips. Salad on the side.

I will also make a batch of chili (beef $3) at some point for the freezer.

Lunches:
Cheese noodles
Ponyo Miso (with chicken, broth, veggies, and rice noodles).
Peanut butter and jelly sandwhiches
Pancakes
Grilled cheese and tomato soup

Breakfast:
Farm eggs and sausage x2
Fruit and cheese plate, maybe with venison summer sausage
Oatmeal
Muffins (that Lily makes)

Snacks: yogurt, fruit, venison sausage, chips and salsa, popcorn.

We will also make rolls and pizza dough for next week. Some chicken gets carried over by freezing it.

$45 in meat for the week. $20 in veggies. 20$ in dairy. $20 in bread and noodles and rice.
Time? 15 minutes prep for each meal. 20 minutes if the kids help.
105$ total but most of it is paid in bulk once a year. So really, just $50 at the grocer for food.

All real, most local, most from our farm.
No desserts. We only do desserts on holidays or special treats. I know, I'm a mean mean mommy.

That's the plan. I don't beat myself up if we veer off it or sub in other stuff. 

2 comments:

  1. Thank you for sharing! I loooove the butter in the chicken cavity, I'm a new convert to this method. Love reading your meal plans :)

    ReplyDelete
  2. Thank you for sharing! I loooove the butter in the chicken cavity, I'm a new convert to this method. Love reading your meal plans :)

    ReplyDelete

A blog about farming, unschooling, feminism, 22q deletion syndrome, cooking real food, homesteading, permaculture, and motherhood.